ČT1


ČT2


Nova


ČT4


Nova
CinemaPrima


Prima
CoolBarrandov


Prima
LOVESport5


Nova
Sport
1Nova
ActionNova
2Zoom


Nova
GoldČT
DéčkoKino
BarandovPrima
MAXBarrandov
KrimiNova
Sport
2Comedy
CentralAnimalPlanet


Arena
Sport
1Arena
Sport
2AXN


Cinemax


Cinemax2


CS
FilmCS
MysteryCS
MiniČT3


Crime
&
InvestigationDiscovery
ScienceDisney
ChannelDiscoveryDiscovery
HD
ShowcaseEurosport
1Eurosport
2Film
EuropeFilm+


Filmbox


Filmbox
ExtraFilmbox
FamilyFilmbox
PlusThe
Fishing
and
HuntingHBO


HBO2


HBO3


History
ChannelNational
GeographicTelevizní program


TV program na www.tvprogramy.com


  Televizní program kdysi a dnes 


   Představte si, že byste mohli nahlédnout do televizního programu, který se vysílal v době televizních začátků. Co bylo jeho obsahem? Jaký vliv měla televize na veřejnost? 
   V naší zemi bylo zkušební televizní vysílání ze Studia Praha v Měšťanské Besedě zahájeno 1. května 1953. Od 25. února 1954 bylo pak prohlášené za pravidelné. Televizní přijímač nebyl v padesátých letech všedním vybavením každé domácnosti. Začátkem ledna roku 1955, když se začal platit tzv. koncesionářský poplatek, uvádí statistika 3833 přihlášených koncesionářů. Obrat nastal v letech 1955-56, kdy statistická křivka prodeje televizorů začala prudce stoupat, a to tak, že koncem padesátých let se televizní přijímač stal nedostatkovým zbožím na trhu. Vliv televize byl tedy svým způsobem limitovaný. Vůbec sledování televize bylo vnímáno jako společenská událost. Velmi často se v domácnosti, která televizi vlastnila, scházelo více rodin ze sousedství. Sledování televize bylo kolektivní, paradoxně pomáhalo v utužování dobrých sousedských vztahů. V dnešní době je to něco nepředstavitelné. Současné sledování televize spíše lidi rozděluje, nejen sousedy, ale i rodiny, protože většina domácností má více než jednu televizi. A tak si každý sleduje svůj oblíbený televizní program

Pojďme se však vrátit k obsahu programu v době televizních začátků. Nejdůležitějším rozdílem mezi TV programem kdysi a nyní byla frekvence vysílání.  V TV začátcích byly pouze dva pravidelné programové dny - sobota a středa, které se pak rozšířily o neděli a později také o čtvrtek, den vysílání pro děti a mládež. Dnes televize vysílá non-stop. Co se týká pořadů, v padesátých letech existovaly čtyři kategorie: živé, smíšené, filmové a dětské. Nejrozšířenějším překvapivě nejsou filmy, ale 'smíšené' vysílání, tj. nejrůznější pásma složená ze studiových vstupů a krátkých filmů. V kategorii 'živého' vysílání byly jedničkou činohry. V naprosté většině to byla převzatá představení stálých divadelních souborů, přenesená do studia v Měšťanské besedě v dekoracích, které v zakázce pro ÚTS vytvářeli barrandovští stavěči. V samém počátku vysílání se objevují pořady varietního typu, kterým se říká 'televizní estráda'. Dnešní programová skladba se liší podle zaměření televizních stanic, některé se specializují pouze na zpravodajství, sport, dokumenty o přírodě, vysílání pro děti apod. Pokud bychom však chtěli udělat celkové srovnání, převažují pořady spíše zábavné a zpravodajství. V kategorii zábavných pořadů jsou to především nekonečné seriály, filmy a reality show, které se snaží diváky hlavně šokovat a tak si získávat jejich přízeň. Dalším velkým rozdílem mezi televizním vysíláním kdysi a nyní je vliv televize na zdravý vývoj jejích malých diváků – děti. Dítě s omezenými životními zkušenostmi nemůže rozlišit uměle vytvořené situace v mnoha pořadech od skutečnosti a je lehce ovlivnitelné. Některé psychologové dokonce tvrdí, že horší školní výsledky dětí, které se hodně dívají na televizi, jsou důsledkem toho, že takové děti „se pomaleji rozvíjejí a mají omezenou schopnost abstraktního myšlení“.  Pokud rodičům záleží na zdravém vývoji jejich dětí, musí pečlivě zvážit, kolik času by měly jejich děti strávit sledováním televize a hlavně jaké pořady jsou pro ně vhodné. Vhodnost televizního programu můžete zjistit díky popiskům jednotlivých pořadů.

TV programy na našich stránkách se snaží zpřístupnit přehledně a intuitivně českým divákům televize jeich program. Vycházíme ze zažitého modelu TV magazínů vycházejících v ČR a data denně aktualizujeme. Najdete zde většinu digitálně šířených českých televizních stanic. Pokud máte jakékoliv nápady nebo připomínky, napište nám na adresu tv@tvprogramy.com. Pokud vlastníte weby nebo vydáváte časovpisy s tématikou televize nebo TV programů, rádi s vámi budeme spolupracovat, ať už v oblasti výměny reklamy a zkušeností nebo i v oblasti on-line služeb.