ČT1


ČT2


Nova


ČT4


Nova
CinemaPrima


Prima
CoolBarrandov


Prima
LOVESport5


Nova
Sport
1Nova
ActionNova
2Zoom


Nova
GoldČT
DéčkoKino
BarandovPrima
MAXBarrandov
KrimiNova
Sport
2Comedy
CentralAnimalPlanet


Arena
Sport
1Arena
Sport
2AXN


Cinemax


Cinemax2


CS
FilmCS
MysteryCS
MiniČT3


Crime
&
InvestigationDiscovery
ScienceDisney
ChannelDiscoveryDiscovery
HD
ShowcaseEurosport
1Eurosport
2Film
EuropeFilm+


Filmbox


Filmbox
ExtraFilmbox
FamilyFilmbox
PlusThe
Fishing
and
HuntingHBO


HBO2


HBO3


History
ChannelNational
GeographicTelevizní program, historie televize


TV a historie


    

TelevizeHistorie televize

      Pro většinu z nás je televize každodenní součástí života. Vybíráme si ze široké nabídky televizních pořadů od zábavných, naučných až po sportovní. Televize je fenomén ovládající velkou část lidstva, jeho mínění, chování a názory. Na www.tvprogramy.com si můžete televizní program vybrat dřív než 'bednu' pustíte. Pojďme se však ponořit do historie a podívat se na významné milníky zrodu televize, kdo a kdy stál u její kolébky.   Prvním významným průkopníkem byl britský vědec John Baird, který se na počátku dvacátých let minulého století zabýval vysokofrekvenční technikou. V roce 1925 založil první televizní společnost Television Ltd. a následující rok (1926) předvedl londýnské královské společnosti svůj vynález, který nazval televizor. Obraz byl snímán fotobuňkou a elektromechanicky rozkládán pomocí Nipkowova kotouče. Tento princip přenosu obrazu mu přinesl velké uznání, ale bohužel nebyl příliš spolehlivý. Vyžadoval vysokou rychlost otáčení kotouče a měl nízkou kvalitu. Baird však ve svých televizních experimentech pokračoval, začal spolupracovat s britskou rozhlasovou společností BBC a díky tomu se mu 4.5. 1927 podařilo uskutečnit první třicetiřádkový televizní obraz po telefonních linkách z Londýna do Glasgow. V roce 1928 pak zaznamenal další úspěch při prvním bezdrátovém přenosu televizního signálu mezi Londýnem a New Yorkem. V roce 1929 se uskutečnily úspěšné pokusy s přenosem barevných obrázků pomocí televize na „elektromechanickém“ principu. 

 

      A do historie televize se zapsala další významná osobnost, Philo Taylor Fransworth. Fransworth se zabýval pokusy na bázi „elektrických přenosů jednoduchých obrazů na dálku“, inspiroval se vědeckým pojednáním ruského televizního technika Borise Lvoviče Rosinga. Výsledkem jeho pokusů a výzkumu byla elektronická snímací televizní kamera.

 

      Dalším vědcem, který zasáhnul do historie televize a vývoje televizní techniky byl Rus žijící v Americe Wladimir Kosma Zworykin. Podařilo se mu zdokonalit kameru tím, že na plně elektronickém principu použil jako snímací elektronku ikonoskop a to znatelně zlepšilo kvalitu získávaného obrazu. A vývoj televizního přenosu pokračoval dál.

 

      Během třicátých let se elektromechanická televize dále vylepšovala, počet řádků obrazu zvyšoval, na šedesát, devadesát a sto dvacet řádků a nadále postupně narůstal. Ve třicátých letech se pak ve Velké Británii používala elektronická televize se 405-ti řádky a padesáti půl snímky za sekundu. Pravidelné vysílání bylo zahájeno 2. listopadu 1936.Tento způsob televizního přenosu byl používání až do konce osmdesátých let.

 

      Druhá světová válka omezila televizní vysílání v Evropě okupované Německem, ale v USA se televize nadále rozvíjela. Po ukončení druhé světové války se postupně televizní vysílání obnovilo. V roce 1946 se přešlo na televizní obraz s 525-ti řádky a šedesáti půl snímky za sekundu. V roce 1998 začaly USA a Británie vysílat terestriálně digitálně. 


     U nás bylo digitální vysílání zahájeno 21. října 2005.A ještě jedno významné datum, které se týká historie televizního vysílání unás. Zkušební televizní vysílání ze Studia Praha v Měšťanské Besedě (ve Vladislavově ulici) bylo zahájeno 1. května 1953 a 25. února 1954 bylo prohlášeno za pravidelné.

 

 

Zdroje:

Pavel Drábek

Wikipedia

Česká televizeTV programy na našich stránkách se snaží zpřístupnit přehledně a intuitivně českým divákům televize jeich program. Vycházíme ze zažitého modelu TV magazínů vycházejících v ČR a data denně aktualizujeme. Najdete zde většinu digitálně šířených českých televizních stanic. Pokud máte jakékoliv nápady nebo připomínky, napište nám na adresu tv@tvprogramy.com. Pokud vlastníte weby nebo vydáváte časovpisy s tématikou televize nebo TV programů, rádi s vámi budeme spolupracovat, ať už v oblasti výměny reklamy a zkušeností nebo i v oblasti on-line služeb.